Шкільних психологів з усієї України запрошують долучитись до онлайн-тренінгу, присвяченого проблемам захисту дітей від насилля в інтернеті.
Тренінг відбудеться у межах міжнародної кампанії «16 днів проти насильства», яка відбувається щороку наприкінці листопада та початку грудня для того, щоб привернути увагу суспільства до проблеми насильства у всіх його проявах.
Чому виникає потреба у захисті дітей?
Усі діти, що мають необмежений доступ до пристроїв з підключенням до мережі, знаходяться в зоні ризику онлайн-злочинів. І це не тільки неконтрольований час онлайн, дезінформація та надмірна увага до трендів соцмереж. Насильство в інтернеті має такі ж негативні наслідки, як і насильство офлайн.
Дослідження, проведене серед дітей в Україні, показало, що майже 15% опитаних отримували в інтернеті запитання про свої інтимні частини тіла та запити надіслати оголені фото. Щоб отримати такі фото або відео – злочинцям достатньо 45 хвилин з моменту знайомства з дитиною в інтернеті.
Згідно з останніми даними за шість місяців 2024 року, кількість повідомлень про сексуальне насильство над дітьми в інтернеті зросла майже на 20% порівняно з тим самим періодом 2023 року. Злочинці шукають дітей молодшого віку – від 11 до 13 років.
Саме тому батькам важливо покращувати власні знання з теми онлайн-безпеки, освітянам відвідувати тематичні навчання та навчати дітей про існування ризиків в інтернеті та про те, куди звертатися про допомогу і як протистояти вимаганням.
З цією метою громадська організація #stop_sexтинг за підтримки Beetroot Tech Relief Fund провели тренінг для шкільних психологів. Учасники мали можливість отримати нові знання та практичні інструменти для роботи з учнями, які стикаються з онлайн-ризиками, пов’язаними із сексуальним насильством.
«Міжнародна кампанія «16 днів проти насильства» нагадує суспільству про важливість боротьби з усіма формами насильства. Завдяки донорам фонду Beetroot «Aid for Ukraine» ми можемо підтримати цю важливу ініціативу і допомогти дітям залишатися у безпеці навіть у складному цифровому середовищі, з його численними викликами: кібербулінгом, дезінформацією, маніпуляціями. Ми віримо, що технології та освіта є ключовими інструментами для їх подолання», – зазначає Юлія Грицай, Sustainability and Ecosystem Synergy Coordinator Beetroot.
У результаті заходу організатори отримали неймовірний відгук від відвідувачів, і тому вже 10 грудня о 16:00 буде проведений онлайн-тренінг для шкільних психологів з усієї України.
Під час тренінгу учасники розглянуть основні ризики для дітей в інтернеті, розберуть, як розпізнавати ознаки сексуального насильства в мережі та відпрацюють алгоритми дій у таких випадках, навчаться, як найкраще взаємодіяти з батьками, щоб ефективно допомогти дітям.
Також буде представлений спеціальний посібник для шкільних психологів, що стане путівником по роботі з такими кейсами у практиці.
ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ НА ВЕБІНАР
Що можна зробити вже зараз, щоб захистити дитину від насильства онлайн?
1. Вечеря без гаджета. Це традиція сніданку та/або вечері без гаджетів та одного дня на тиждень (наприклад, неділі) – повністю офлайн. Звичайно, правило має стосуватися не лише дітей, а й дорослих. Це час, коли сім’я не відволікається на телефони та планшети, а проводить час виключно разом.
2. Сімейна угода – це спосіб, як в ігровій формі можна встановити спеціальні правила для використання гаджетів у сім’ї. Підпишіть із дитиною «Сімейну угоду» про правила користування інтернетом. Пропишіть, де можна використовувати гаджет (поза ванною кімнатою, наприклад, оскільки часто там діти роблять оголені селфі), як довго можна користуватися, де заряджати (поза спальнею), який час дня ми проводимо зовсім без гаджетів (наприклад, з 21 до 7 ранку).
3. Бесіди про небезпеку спілкування з незнайомцями у мережі. Важливо навчити дитину, що у мережі потрібно спілкуватися лише з тими людьми, яких вона знає у реальному житті. Що робити, якщо незнайомець пише у соціальних мережах? Краще не відкривати це повідомлення. Видалити його. Налаштувати профіль так, щоб незнайомі люди не могли писати дитині та залишати коментарі. Також можна заблокувати користувача або поскаржитися на нього, якщо він нав’язливо намагається налагодити контакт із дитиною. Крім того, згадати, що зустрічатися з онлайн-друзями не варто, якщо дитина все-таки погоджується на таку зустріч, важливо її проводити в людному місці та попередити батьків або старших братів / сестер про місце та час зустрічі.
Куди звертатися за допомогою щодо онлайн-безпеки дітей
- Консультаційна лінія 1545 (далі обрати «3») для дітей та дорослих – дзвінки безплатні та анонімні, лінія працює цілодобово.
- Діти та батьки можуть поговорити з психологом #stop_sexтинг та в Телеграм.
#stop_sexтинг – провідна в Україні громадська організація про захист дітей в інтернеті. Отримала премію Глобального договору ООН та загалом навчила понад 1 млн дітей та батьків. У межах інформаційної кампанії торкнулася мільйонів українських родин, а також створила першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті та в Telegram.
Посилання на #stop_sexтинг:
- сайт для батьків та освітян: https://stop-sexting.in.ua/adult/;
- сайт для дітей: https://stop-sexting.in.ua;
- Instagram: https://www.instagram.com/stopsexting.ua/;
- Facebook: https://www.facebook.com/stopsextingua/;
- YouTube: https://www.youtube.com/StopSextingUkraine;
- TikTok для дітей: https://www.tiktok.com/@stopsexting.
Джерело: сайт osvita.ua