Вступ на бакалавра до закладів вищої освіти України може відбуватись не тільки на основі повної загальної середньої освіти (після 11 класу).
Продовжити освіту на рівні бакалавра та магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування можна також на основі кваліфікації молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра та фахового молодшого бакалавра.
Тобто особа, яка здобула ступінь фаховий молодший бакалавр, молодший бакалавр або молодший спеціаліст, може продовжити навчання та здобути вищу освіту.
Скорочений термін навчання
Продовжити навчання для здобуття нових теоретичних і практичних знань, умінь, навичок і отримання ступеня бакалавра такі студенти можуть за скороченим терміном.
Це означає, що після закінчення коледжу чи технікуму з дипломом молодшого спеціаліста або фахового молодшого бакалавра абітурієнти можуть на основі свого диплома вступити на перший курс бакалаврата (перший рівень вищої освіти) у межах ліцензованого обсягу, але навчатись за скороченою програмою – 3 роки замість 4.
За умови вступу на споріднену спеціальність термін навчання для таких студентів може бути скорочений до 2 років.
Окрім вступу на 1-й (прискорений) курс, також може відбуватись вступ на 2-й або 3-й курс.
Навчання на бюджеті
Вступ до вишів після коледжів відбувається на конкурсній основі, тобто вступники мають скласти іспити згідно з Умовами прийому, які діють у конкретному році.
Важливо: якщо студент закінчив навчання за попереднім рівнем за кошти держбюджету, він має право брати участь у конкурсі для продовження навчання для здобуття ступеня бакалавра також за кошти держбюджету.
Тобто, здобувши ступінь фахового молодшого бакалавра чи молодшого спеціаліста на бюджеті, можна вступати на бакалавра також на бюджет, адже це різні ступені передвищої і вищої освіти.
Як відомо, відповідно до статті 4 закону Про вищу освіту громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти здобувають уперше.
Особливості вступу та навчання
Зазвичай заклади вищої освіти приймають вступників на перший рік навчання для здобуття ступеня бакалавра зі скороченим строком навчання на визначені конкурсні пропозиції з урахуванням вимог стандартів вищої освіти до рівня освіти осіб, які можуть розпочати навчання за освітніми програмами відповідної спеціальності та обсягу кредитів ЄКТС, необхідних для здобуття відповідного ступеня вищої освіти.
Вступникам на основі ступеня фахового молодшого бакалавра заклади вищої освіти перезараховують кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначено стандартом вищої освіти бакалавра (магістра медичного спрямування). У разі відсутності стандарту ця цифра становить не більше 120 кредитів ЄКТС.
Реєстрація особистих електронних кабінетів вступників, завантаження необхідних документів, реєстрація заяв вступників, у тому числі для участі у вступних випробуваннях, вступні випробування, конкурсний відбір та зарахування на навчання вступників за денною, заочною та дистанційною формами здобуття освіти на основі ступеня фахового молодшого бакалаврапроводиться в строки, визначені Умовами вступу.
Дізнатись про особливості прийому на навчання фахових молодших бакалаврів у кожному конкретному випадку можна на сайтах закладів вищої освіти або зателефонувавши безпосередньо до приймальної комісії вишу.
Для отримання оперативної інформації про проведення НМТ та вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram.
Джерело: сайт osvita.ua