8 Лютого, 2025


 Конкурсна пропозиція – це пропозиція закладу вищої освіти щодо кількості місць для прийому вступників на певну спеціальність. Вона може бути відкритою, фіксованою або небюджетною.

Розподіл місць державного замовлення (тобто бюджетних місць) між закладами вищої освіти здійснюється на умовах відкритої та фіксованої конкурсної пропозиції.

Відкрита конкурсна пропозиція може входити лише до однієї широкої конкурсної пропозиції.

Відкрита конкурсна пропозиція та адресне розміщення державного замовлення

Відкрита конкурсна пропозиція полягає у наданні бюджетних місць вступникам з найкращими конкурсними балами. При цьому конкурс проводиться одночасно серед усіх вступників в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю.

У разі якщо конкурсна пропозиція поєднує декілька освітніх програм, в Правилах прийому закладу вищої освіти зазначаються порядок розподілу здобувачів вищої освіти між освітніми програмами та строки обрання здобувачами таких програм (не раніше завершення першого року навчання на основі повної загальної середньої освіти або не раніше п’яти місяців після початку навчання в інших випадках).

Розподіл абітурієнтів за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресним розміщенням державного замовлення». Воно полягає у рекомендації до зарахування вступників з найкращим конкурсним балом до тих закладів освіти, які мають для них найвищий пріоритет.

Відповідно до умов «відкритої» конкурсної пропозиції, у закладі вищої освіти встановлюється максимальна можлива кількість бюджетних місць, на які можуть бути зараховані абітурієнти (так званий «максимальний обсяг державного замовлення»).

Це означає, що кількість осіб зарахованих на бюджет до відповідного закладу освіти може бути меншою, ніж визначений максимальний обсяг державного замовлення.

Наприклад, максимальна можлива кількість бюджетних місць може бути 50, а зараховано може бути лише 20 вступників. Таким чином, кошти з державного бюджету будуть виділятися лише на 20 бюджетних місць.

Тому тут працює принцип конкуренції закладів вищої освіти за найкращого вступника та, відповідно, за бюджетні місця.

Що таке широка конкурсна пропозиція

Сукупність усіх відкритих конкурсних пропозицій на певну галузь знань, спеціальність та форму здобуття освіти називається «широкою конкурсною пропозицією».

Максимальна кількість бюджетних місць за широкою конкурсною пропозицією з певної спеціальності завжди більша, ніж фактична кількість бюджетних місць, які надаються для цієї спеціальності.

Наприклад, загальний максимальний обсяг бюджетних місць в усіх закладах освіти на спеціальність «Право» може дорівнювати 100, а визначена Кабінетом Міністрів України кількість бюджетних місць на спеціальність «Право» які будуть фактично надані – тільки 50.

Це означає, що на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями на бюджет буде прийнято лише 50 осіб, хоча максимальний сумарний обсяг держзамовлення на всіх конкурсних пропозиціях складає 100.

Як відбувається конкурс за відкритою пропозицією

Припустимо таку ситуацію: є чотири заклади освіти із відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право». У кожному з них встановлено максимально 25 бюджетних місць, тобто разом максимальний обсяг становить 100 бюджетних місць.

Загальна кількість бюджетних місць, яка виділена на спеціальність «Право» у цих закладах освіти – 50. Кількість вступників, які подали заяви на ці конкурсні пропозиції – 1000.

У цій ситуації на спеціальність «Право» на бюджет будуть зараховані 50 осіб з найвищим конкурсним балом серед усієї 1000 абітурієнтів. При цьому, ці 50 осіб отримають бюджетні місця на спеціальності «Право» відповідно до їх заяв та визначених пріоритетів цих заяв.

Це означає, що якщо до першого закладу освіти подали заяви 25 осіб із найвищими балами, то вони будуть зараховані на бюджет до цього закладу освіти, а на інші три конкурсні пропозиції за спеціальністю «Право» у інших закладах освіти залишиться тільки 25 бюджетних місць, які також будуть розподілені серед найкращих вступників відповідно до поданих заяв.

Наприклад, ситуація може скластися так, що до першого закладу освіти на бюджет буде зараховано 25 осіб, до другого 15, до третього 7, а до четвертого тільки 3 вступника (загальна кількість 50 осіб).

Що буде, якщо усі бюджетні місця зайняті

Може виникнути ситуація, коли до першого закладу освіти подають заяви на бюджет 27 осіб із найвищими конкурсними балами, але максимальний обсяг держзамовлення у цьому закладі освіти складає тільки 25 бюджетних місць. У такому випадку два абітурієнти з найнижчими балами не будуть зараховані на бюджет до цього закладу освіти.

Вони будуть зараховані до одного з трьох інших закладів освіти тільки у тому випадку, якщо подавали до них заяви про вступ з іншими пріоритетами. Якщо ж ці два абітурієнти подавали заяви тільки у перший заклад освіти, то вони не отримають бюджетного місця.

Як дізнатися вид конкурсної пропозиції до закладу освіти

Вид кожної конкурсної пропозиції у всіх закладах вищої освіти України вказано на сайті Інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA».

Усі вступники братимуть участь у спільних широких конкурсах із використанням однакового розрахунку конкурсного бала.

Загальний перелік широких конкурсів визначений Додатком 4 Порядку прийому до закладів вищої освіти.

Джерело: сайт osvita.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *