Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №11543 у першому читанні, який передбачає запровадження обов’язкових заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти. У зв’язку з потенційними загрозами, зокрема через повномасштабну війну, мета законопроєкту — підвищити безпеку школярів за допомогою низки заходів. Про них — далі.
Створення безпечного освітнього середовища
Засновник закладу загальної середньої освіти буде відповідальний за створення безпечного освітнього середовища, а також виконання вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності та пожежної безпеки.
Профілактика правопорушень серед учнів
Керівники шкіл зобов’язані проводити профілактичні заходи для запобігання правопорушенням серед учнів.
Комплекс заходів для безпеки
З метою створення безпечного середовища керівники навчальних закладів повинні вжити комплекс заходів для запобігання шкоди учасникам освітнього процесу, а саме:
- розробити правила перебування осіб на території та в приміщеннях закладу;
- облаштувати територію школи огорожами;
Важливо: вимога щодо огородження території школи вже існує згідно із санітарним регламентом, затвердженим Міністерством охорони здоров’я України. Однак, визначення меж території на рівні закону дозволить чітко встановити правила для сторонніх осіб та вжити заходів проти порушників, а також чітко визначити, де починається і де закінчується територія закладу.
- встановити технічні засоби для термінового виклику поліції;
Сьогодні поліцією охорони охороняється понад 10 тисяч закладів освіти (що становить 92,9% від загальної кількості) завдяки встановленню «тривожної кнопки». Це дає змогу швидко реагувати на виклики. Національна поліція України продовжує працювати над забезпеченням усіх закладів освіти системами термінового виклику поліції.
Обов’язкові правила перебування осіб на території школи
ЗЗСО мають забезпечити обов’язкове дотримання правил перебування осіб на своїй території та в приміщеннях. Зокрема, пропонується заборонити перебування на території та в приміщенні закладу освіти осіб, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Також доступ буде заборонений громадянам, які мають із собою небезпечні предмети та речовини.
Посилення вимог до охорони закладів освіти
Зокрема, пропонується посилити вимоги до осіб, які здійснюють охорону шкіл. До охорони не буде залучено осіб із непогашеною судимістю або тих, хто був засуджений за насильство чи булінг.
Нагадаємо, уряд також ухвалив Постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо посилення безпеки в школах, який передбачає впровадження інспекторів служби освітньої безпеки, пропускного режиму та укриттів для учасників освітнього процесу.
Усі ці заходи спрямовано на створення безпечного освітнього середовища для кожної дитини, що є важливим як під час війни, так і після її завершення. Ще одним із ключових безпекових аспектів є забезпечення шкіл укриттями для учнів, на що уряд виділив 7,5 мільярда гривень.
Джерело: сайт Міністерства освіти і науки України