24 Грудня, 2024

Верховна Рада підтримала закон, що впроваджує штрафи за знищення дерев і чагарників, незаконну заготівлю очерету та зберігання дров. Вони коливаються від 34 000 до 425 000 гривень. Документ передали на підпис президенту. 

Про це йдеться в законопроєкті, підтриманому парламентом.

Ініціаторами змін стали понад 20 нардепів. У цьому переліку – черкащанин Олег Арсенюк. 

Що не так у нинішньому законі?

Ініціатори закону зазначають, що нині, якою буде відповідальність, визначають не від факту незаконної вирубки дерев або чагарників, а від місця, де їх зрубали. Парадоксально, що зрубане дерево у парках і скверах не розцінюють як кримінальне правопорушення проти довкілля.

Також не передбачена кримінальна відповідальність за незаконну заготівлю очерету, що заподіяла істотну шкоду.

Крім того, нині недостатньо факту, що незаконно зрізані дерева або чагарники перевозять без документів, що підтверджують їхнє законне походження. Треба доводити, що їх зрубали незаконно, встановити місце рубки. Тому приписи закону в цій частині трапляються рідко, як правило тоді, коли правопорушників затримують на місці злочину.

Які штрафи пропонують?Незаконна заготівля очерету, що заподіяла істотну шкоду

Таких порушників каратимуть від 34 000 до 42 500 гривень штрафом або обмеженням волі до трьох років, або позбавленням волі на той самий термін.

Істотною шкоду вважають, якщо вартість дров перевищує 30 280 гривень. 

Незаконне вирубування, пошкодження, знищення дерев чи чагарників

За незаконне вирубування, пошкодження чи знищення дерев або чагарників, що заподіяло істотну шкоду, передбачено штраф від 34 000 до 85 000 гривень. Або йтиметься про обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі на цей же термін.

Істотною шкоду вважають, якщо вартість деревини перевищує 30 280 гривень.

Якщо порушення фіксують удруге або якщо до цього причетна група осіб, тоді покарання зростає до 170 000 гривень. Також можуть карати обмеженням волі від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на цей термін.

Якщо дерева незаконно вирубали, пошкодили у скверах чи парках, заповідниках або на територіях природно-заповідного фонду, порушник повинен буде сплатити від 85 000 до 170 000 гривень штрафу. Також можливе обмеження волі від трьох до п’яти років або позбавлення волі на цей самий термін.

Але, якщо дії порушників, перелічені у трьох пунктах вище, спричинили тяжкі наслідки, тоді штраф становитиме від 255 000 до 425 000 гривень. Або ж – позбавлення волі від п’яти до семи років.

Тяжкими наслідки вважають, коли вартість деревини перевищує 90 840 гривень. 

Водночас покарання за ці ж порушення, вчинені під час дії воєнного або надзвичайного стану, – це позбавлення волі від семи до десяти років.

Перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини, законність походження яких непідтверджена

За порушення у невеликому розмірі на громадян накладатимуть штрафи від 510 до 1 020 гривень. Для посадовців – від 3 400 до 5 100 гривень.

Якщо це порушення вчинять знову упродовж року, тоді штрафи для громадян становитимуть від 1 360 до 1 530 гривень, для посадовців – від 10 200 до 15 300 гривень.

Невеликий розмір – це обсяг дерев, чагарників або деревини, який становить більше, ніж один кубічний метр. 

Порушення, вчинене у значному розмірі, карається штрафом від 34 000 до 51 000 гривень. Або – обмеженням чи позбавленням волі до трьох років.

Повторне правопорушення або вчинене групою осіб, або скоєне у великому розмірі передбачає від 170 000 до 425 000 гривень штрафу або ж позбавлення волі від п’яти до семи років.

Значний розмір – обсяг дерев у понад п’ять кубічних метрів, а під великим розміром мають на увазі більше, ніж десять кубічних метрів.

Незаконне вирубування, а також пошкодження, знищення лісових культур і молодняка

Ці порушення передбачають штраф від 3 400 до 8 500 гривень для громадян, а для посадових осіб – від 5 100 до 10 200 гривень.

За це ж порушення, вчинене впродовж року, для громадян збільшують штрафи від 8 500 до 11 900 гривень, для посадовців – від 10 200 до 15 300 гривень.

Самовільна заготівля очерету

За самовільне сінокосіння і пасіння худоби в лісах і на землях державного лісового фонду, не вкритих лісом, заготівлю очерету, збирання горіхів, грибів, ягід там, де це заборонено, каратимуть штрафом від 425 до 850 гривень для громадян. Для посадовців такі штрафи – від 1 700 до 5 100 гривень.

Хто штрафуватиме за незаконне вирубування та зберігання дров?

За законом, складати адмінпротоколи за статтями 65, 65-2 КУпАП на порушників зможуть поліцейські, центральні органи влади у сфері охорони природного середовища. А судам дозволять ухвалювати постанови за ст. 65-2 КУпАП (Перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини, законність походження якої не підтверджується).

Реакція українців на штрафи 

Підтримання Радою цього закону викликало обурення в українців у сомережах. 

Чи є загроза для населення у разі підписання закону?

Як пояснив керівник юридичного департаменту компанії “Бакотек” Дмитро Богуславський, загроза є для тих людей, які не мають документів на дрова. Адже їхня відсутність є підставою для притягнення до відповідальності. Щоб не стати порушником, потрібно мати докази – документи на придбання (походження) дров: чек і накладна або акт передачі дров.

Водночас відповідальність настає відтоді, коли вартість деревини у 20 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

– Сам факт зберігання дров вартістю 30 280 гривень 01 копійка без документів є злочином. Сьогодні маєш дрова без документів – сьогодні скоїв злочин, – пояснив Дмитро Богуславський. – Якщо дрова зберігають у “великому розмірі” (більше 60 неоподатковуваних мінімумів) або “за попередньою змовою групою осіб” – а це фактично родина, що зберігає дрова в себе на дворі, то відповідальність може складати, зокрема, позбавлення волі від п’яти до семи років.

На думку адвоката, цей закон частково вирішує проблему з вирубкою дерев та їхнім збереженням у країні. Він зменшує ймовірність самовільної вирубки та продажу дров без документів, але не суттєво. Крім того, адвокат припускає можливі зловживання, наприклад, хабарі на місцях.

Реакція співавтора на критику закону 

На критику відреагував співавтор документа, нардеп від “Слуги народу” Максим Павлюк. За його словами, закон спрямований на “чорних лісорубів”, а не на населення, яке використовує дрова для обігріву домівок.

“Особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 м куб. соснових дров або 15 м куб. дубових. Це той об’єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон, і навіть дещо із запасом”, – пояснив нардеп. 

Він додав, що державні органи, зокрема й поліція, не має права вимагати документи на деревину, що придбали до набрання законом чинності. 

“Опалювальний сезон розпочався. Тому навіть суто технічно у цій частині норми закону запрацюють не раніше, як із початку підготовки до наступного опалювального сезону. Цей законопроєкт покликаний не шукати дрова у дворах людей, а запобігти обігу нелегальної деревини та зберегти природу, привести норми українського законодавства до європейських вимог”, – зазначив Максим Павлюк.

Заява ДП “Ліси України”

У держпідприємстві зауважили, що не долучалися до розроблення та обговорення законопроєкту, проте підтримують посилення відповідальності для тіньового бізнесу.

“Ключовою проблемою наразі є не недостатня жорсткість законодавства, а ефективність його застосування: достатньо проаналізувати, яка кількість справ доходить до суду та скількох злочинців фактично притягнуто до відповідальності. Драконівські штрафи і тривалі тюремні терміни не є рішенням проблеми, якщо не існує дієвих інструментів контролю”, – зазначили в дописі держпідприємства. 

Також читайте. Гриби в Черкаській області: що треба знати про “полювання”.

Як легально купити дрова?Придбати дрова у лісівників ДП “Ліси України” можна двома способами:

  • онлайн – через інтернет-магазин “ДроваЄ”;
  • офлайн – звернувшись у найближчу філію чи лісництво.

Щоб купити дрова офлайн потрібно:

  1.  Звернутись у лісництво чи філію і написати заяву (з собою мати паспорт та ідентифікаційний код). Згідно з написаної заяви бухгалтер формує рахунок і видає покупцю. 
  2. Оплатити рахунок у будь-якому відділенні банку, через інтернет-банкінг або ж у відділенні пошти.
  3. Сповістити лісництво про оплату рахунку і домовитись про час і місце отримання дров.

Які дрова можна купити на Черкащині

Як пояснили в Центральному лісовому офісі, лісівники Черкащини продають дрова паливні непромислового використання трьох груп – твердолистяні (І група), хвойні (ІІ група) та мʼяколистяні (ІІІ група).

У першій групі – дуб, граб, ясен, клен. У другій – сосна та ялина. У третій групі – верба, вільха та осика.

“Лісівники забезпечують дровами населення та соціальну сферу – це школи, садочки, лікарні. Найбільше купують саме твердолистяні породи, оскільки ці дрова мають кращу теплотворну здатність. Та, звісно ж, кожен обирає групу дров залежно від своїх потреб та типу опалення”, – прокоментували в Центральному лісовому офісі. 

Зауважують, що одна людина може придбати не більше 15 кубометрів дров на рік.

Скільки коштують дрова? 

Ціни на дрова для населення у філіях ДП “Ліси України” Черкаської області:

  • твердолистяні породи – від 936 до 1026 грн;
  • хвойні – від 642 до 792 грн;
  • мʼяколистяні – від 630 до 774 грн. 

Йдеться про вартість одного кубометра дров із верхнього складу, тобто з лісу. Філії Черкащини не надають послуг з доставки дров, тож це потрібно враховувати. 

Додають, що з початку року філії Черкаської області реалізували 175,2 тис. кбм деревини дровʼяної непромислового використання. За аналогічний період минулого року реалізували 191 тис. кбм дров.

Філії Центрального лісового офісу Черкаської області для купівлі дров:

  1. Філія “Звенигородське лісове господарство” +380962655534.
  2. Філія “Золотоніське лісове господарство” +380961851400.
  3. Філія “Корсунь-Шевченківське лісове господарство” +380675005677.
  4. Філія “Смілянське лісове господарство” +380966081118.
  5. Філія “Уманське лісове господарство” +380978364952.
  6. Філія “Черкаське лісове господарство” +380969727236.
  7. Філія “Чигиринське лісове господарство” +380979220588.

Коли почне діяти закон?

Цей закон набере чинності на наступний день після оприлюднення, якщо його підпише президент. Кабміну на внесення змін у документи дають два місяці.

Також читайте: Замковий узвіз у Черкасах: хто і як відкрив портал до забудови.

Оперативна інформація про Черкаси та область.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *