
Перший курс – це, звичайно, не перший клас, адже юні студенти та студентки вже набагато більш самостійні, мають досвід навчання та здатні про себе подбати.
Однак це аж ніяк не означає, що вони не відчувають стресу та не мають потреби адаптуватися.
Початок навчання в університеті – це чималий виклик для вчорашніх школярів, особливо якщо вони залишають батьківську домівку та здобувають автономність, яка приходить разом з великою відповідальністю.
Як, враховуючи такий контекст, першокурсникам підготуватися до нового етапу свого життя та адаптуватися до університету – розповідаємо в нашій публікації.
Моральне налаштування
Коли перша радість від вступу до омріяного закладу минула, може з’явитися тривога щодо того, яким буде навчання, колектив, чи вдасться адаптуватися в нових обставинах.
Усе це нормально. Перед початком та в перші тижні навчання дійсно можна відчувати розгубленість. Це неприємний, але абсолютно природний стан, пов’язаний з адаптацією до нових умов.
У цей період важливо пам’ятати, що процес звикання до нового середовища може зайняти до двох місяців, і давати собі час усвідомити зміни. Також не зайвим буде звертатися по підтримку до близьких, а щоб швидше влитися в студентське життя – активніше спілкуватися з одногрупниками та викладачами. Не варто критикувати себе за страх, тривогу чи повільну адаптацію – приязне ставлення та віра у власні сили допоможуть упоратися.
Вдумлива підготовка до навчання
За шкільною звичкою перед початком навчання в університеті може хотітися придбати багато зошитів, канцелярії чи новий великий рюкзак.
Однак поспішати з цим не варто. До початку лекцій та практичних занять не просто зорієнтуватися щодо того, які саме зошити та інше канцелярське приладдя буде потрібним і найбільш доречним. Саме тому краще обмежитися кількома блокнотами та ручками для перших пар, а далі формувати перелік індивідуально для кожного предмета.
Водночас не варто й зовсім нехтувати придбанням зошитів для занять. Якщо робити всі конспекти та завдання в одному великому блокноті, то готуватися до іспитів з таких записів буде неймовірно важко.
До речі, невеликий лайфхак – на перших заняттях у записнику краще зафіксувати не тільки інформацію лекції, а й дані викладача. З появою великої кількості нових людей це допоможе не плутатися та швидше всіх запам’ятати.
Час на орієнтування
Перші дні та тижні навчання – це час на орієнтування в новому просторі та з’ясування організаційних питань.
Важливо докласти трохи зусиль і дізнатися максимум інформації про розташування аудиторій, кафедр, бібліотеки, деканату тощо. Це допоможе надалі швидко орієнтуватись і менше нервувати.
Окрім того, обов’язково варто з’ясувати графік занять та як він працює. В університетах підхід до формування розкладу може відрізнятися від шкільного, тож щоб не пропустити лекції чи практичні заняття, слід уважно розібратися з ним, а за потреби уточнити деталі в одногрупників, старости, куратора чи в деканаті.
Максимальне занурення в навчання
Хай як дивно це звучить, але вже на початку семестру треба зосередитися на успішному складанні сесії. Щоб перед іспитами та заліками не надто напружуватися та впоратися з ними на відмінно, краще уважно слухати лекції, робити конспекти та виконувати всі завдання вчасно.
Окрім того, упродовж семестру періодично потрібно повторювати вже пройдений матеріал. Також не варто соромитися питати у викладачів, якщо щось незрозуміло. За такого підходу до початку сесії всі необхідні знання вже засвояться.
Дозвілля з розумом
Звичайно, студентство – це не тільки про навчання, а ще й про незабутнє дозвілля, тож непоганою ідеєю буде активно знайомитися з однокурсниками та, якщо є така можливість, не відмовляти собі в посиденьках з новими друзями й відвідуванні цікавих місць і подій.
Однак робити це слід з розумом. По-перше, не варто захоплюватися гуляннями з друзями допізна, адже від цього може постраждати якість навчання. А по-друге, замість не надто корисних розваг, краще обирати культурні заходи, долучатися до участі в громадському житті, волонтерстві, подіях навчального закладу, відвідувати гуртки, спортивні секції й додаткові курси за спеціальністю.
Таке дозвілля буде більш корисним та водночас не менш цікавим. І найголовніше – воно дозволятиме стрімко розвиватися та формувати гарне оточення, дехто з якого, можливо, стане близьким другом на багато років.
Джерело: сайт osvita.ua